مشاوره رایگان : 09143419709 - استادعلی محمد شیخلو

ترک سیگار با… هیپنوتزیم

ترک سیگار با هیپنوتیزمترک سیگار با هیپنوتیزم ، هیپنوتیزم بیدار - دکتر حریری

از هیپنوتیزم می توان برای کـمـک بـه تـرک سـیگار استفاده کـــرد.

بـــه گــزارش شـبـکــه خـبــر، پــژوهـشـگــران آمــریـکــایـی اعـلام کردند، استفاده از شیوه هیپنوتیزم درمانی، موفقیت افراد سیگاری را در روش ترک سیگار بیش از شیوه های رایج ترک سیگار، افزایش می دهد. محققان با بررسی تعدادی فرد سیگاری که در بیمارستان بستری شده بودند، دریافتند افرادی که حتی یک بار در جلسه هیپنوتیزم درمانی شرکت کرده اند، پس از ۶ ماه در ترک کردن سیگار موفق تر از بیمارانی هستند که از روش های رایج نظیر جانشین کردن نیکوتین استفاده کرده اند. به گفته محققان، هنگامی که افراد سیگاری در بیمارستان بستری شده اند، فرصت مناسبی است تا از شیوه هیپنوتیزم برای کمک به ترک سیگار آنان استفاده کرد. روزنامه آفتاب یزد

 آنچه باید در مورد  ترک سیگار بدانیم

دو ماده شیمیائی در مغز وجود دارد که در افراد احساس لذت ایجاد می کند . ۱- ماده دوپامین که شادمانی ایجاد کرده و مکانیزم لذت را فعال میکند  ۲- ماده نوراپی نفرین که ایجاد انرژی کرده و به تمرکز کمک می کند . نیکوتین بر ترشح هر دو ماده در بدن تاثیر می گذارد . افرادی که در بدنشان دوپامین و نوراپی نفرین کافی دارند از سیگار کشیدن لذت چندانی نمی برند و هیچگاه معتاد نمی شوند .

نیکوتین ماده‌ای است که به‌طور طبیعی در تنباکو وجود دارد. نیکوتین به اندازه هروئین یا کوکائین اعتیادآور است. با گذشت زمان فرد از نظر جسمی و روحی به نیکوتین وابسته می‌شود. بنابر مطالعات، سیگاری‌ها برای ترک سیگار باید با وابستگی جسمی و روانی مصرف آن مقابله کنند.

 نیکوتین چگونه وارد بدن می‌شود، کجا می‌رود و تا چه زمانی باقی می‌ماند؟

وقتی سیگار می‌کشید، نیکوتین وارد ریه شما می‌شود و در آنجا بلافاصله جذب خون می‌شود و در سراسر بدن انتشار می‌یابد. نیکوتین بر اعضای مختلف بدن شامل قلب و عروق خونی، هورمون‌ها، روش هضم و جذب غذا (متابولیسم) و مغز تأثیر می‌گذارد. نیکوتین در شیر ترشح می‌شود و حتی در ترشحات سرویکس (دهانه رحم) زنان سیگاری هم وجود دارد. در حین حاملگی، نیکوتین آزادانه از جفت رد می‌شود وارد مایع آمینوتیک و خون بند ناف جنین می‌شود.

عوامل متعددی بر مدت زمان دفع نیکوتین و فرآورده‌های جانبی آن از بدن تأثیر دارد. در بیش‌تر موارد، نیکوتین و فرآورده‌های جانبی آن مثل کوتینین تا ۴-۳ روز بعد از قطع مصرف سیگار در بدن افراد سیگاری باقی می‌ماند.

چگونه ماده نیکوتین بر افراد سیگاری‌ تأثیر می‌گذارد؟

نیکوتین احساس خوبی در فرد سیگاری ایجاد می‌کند که او را به مصرف دوباره تشویق می‌کند. نیکوتین همچنین با تداخل در جریان اطلاعات بین سلول‌های عصبی نوعی احساس آرامش ایجاد می‌کند.

با گذشت زمان دستگاه عصبی به نیکوتین عادت پیدا می‌کند و فرد سیگاری مصرفش را بیش‌تر می‌کند که خود باعث افزایش سطح نیکوتین خون او می‌شود. در واقع نیکوتین استنشاق شده در دود سیگار حتی سریع‌تر از داروهای تزریق شده‌ وریدی به مغز می‌رسد.

بعد از مدتی، بدن افراد سیگاری نسبت به نیکوتین مقاومت پیدا می کند. مقاومت بدین معنی است که برای ایجاد اثرات مشابه قبلی به میزان بیش‌تری نیکوتین نیاز است. و این یعنی افزایش مصرف سیگار.

علائم ترک سیگار، فرد را به مصرف دوباره وادار می‌کند.

وقتی سیگاری‌ها سعی می‌کنند سیگار را ترک کنند کمبود نیکوتین منجر به بروز علائم قطع می‌شود. علائم قطع، هم جسمی و هم روحی است. از نظر جسمی بدن به کمبود نیکوتین واکنش نشان می‌دهد. از نظر روانی آدم سیگاری مجبور به کنار گذاشتن عادت سیگار کشیدن است که موجب تغییرات اساسی در شیوه زندگی است. برای ترک موفق سیگار باید به هر دو جنبه جسمی و روانی توجه داشت.

در کسانی که برای مدت چند هفته یا بیش‌تر به‌طور مرتب سیگار کشیده‌اند و ناگهان مصرف آن را قطع کرده یا میزان مصرف را تا حد زیادی کاهش داده‌اند، علائم قطع ظاهر می‌شود. علائم معمولاً طی چند ساعت از آخرین مصرف سیگار شروع می‌شوند و طی ۲ تا ۳ روز وقتی که میزان نیکوتین و فرآورده‌های جانبی آن در بدن کم می‌شود، به حداکثر می‌رسد. علائم قطع از چند روز تا چندین هفته باقی می‌ماند و با گذشت زمان و عدم مصرف سیگار بهتر می‌شود.

  1. تست مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید

شما می توانید از برچسب ها و ویژگی های <abbr title = "HyperText Markup Language "> HTML </ abbr> استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*