مشاوره رایگان : 09143419709 - استادعلی محمد شیخلو

ذهن آگاهی( لحظه حال و کنونی)

ذهن آگاهی چیست و چگونه ذهن فعال‌تری داشته باشیم؟

ذهن آگاهی حالتی است که ما بتوانیم بر تمام افکار و احساسات خود تسلط داشته باشیم. ذهن آگاهی به هر فردی کمک می‌کند تا ذهن فعال‌تری داشته باشد. اگر بتوانیم با استفاده از ذهن آگاهی به افکارمان آگاه شویم، آنگاه می‌توانیم زندگی شادتری تجربه کنیم.

ذهن آگاهی چیست؟

تعریف ساده ذهن آگاهی یعنی اینکه ” من به افکاری که در ذهنم تولید می‌شود آگاهی دارم و می‌توانم آن را کنترل کنم. ”

یکی از کاربران سایت سؤالی را مطرح کرده که در اینجا به آن جواب خواهیم داد. او می‌گوید:

هنگامی‌که می‌خواهم بخوابم افکار متفاوتی در سرم هست. شب‌ها به‌راحتی نمی‌خوابم. صبح به‌محض بیدار شدن، دچار نگرانی در مورد کارهای روزانه می‌شوم. در طی روز مدام به حرف‌ها و گفته‌های دیگران فکر می‌کنم و نمی‌توانم افکارم را کنترل کنم. اگر کسی مرا ناراحت کند مدام در سرم با او جروبحث می‌کنم. اما دیگر از این موضوع خسته شده‌ام و به دنبال راه چاره هستم. آیا مشکل من راه‌حلی دارد؟

کنترل افکار به کمک ذهن آگاهی

احتمالاً با خواندن داستان بالا پیش خود فکر می‌کنید که اوضاع این فرد چه قدر بد است. خوش به حال خودمان که این‌گونه نیستیم. ولی واقعیت این است که اکثر ما چنین لحظه‌هایی را تجربه کرده‌ایم.

هنگامی‌که بیش‌ازحد نگران هستیم و مدام افکار متفاوتی در سرمان می‌چرخد. افرادی وجود دارند که با خودشان حرف می‌زنند. هنگامی‌که در کوچه و خیابان با چنین افرادی روبه رو می‌شویم، از آن‌ها می‌ترسیم و آن‌ها را دیوانه خطاب می‌کنیم. آیا تاکنون چنین افرادی را دیده‌اید؟
درحالی‌که ما هم شبیه آن‌ها هستیم. تنها تفاوت آن‌ها با ما این است که آن‌ها بلندبلند حرف می‌زنند و ما در سرمان حرف می‌زنیم.

اگر بتوانیم هرلحظه از زمان‌بر افکارمان آگاه باشم آنگاه می‌توانیم افکارمان را کنترل کنیم. اما برای کسی که به این روش عادت ندارد شاید در ابتدا ذهن آگاهی سخت باشد.
برای اینکه بتوانیم بر افکارمان آگاه باشیم و آن‌ها را کنترل کنیم باید به هرلحظه از زندگی‌مان توجه کنیم.

ارتباط ذهن آگاهی با فعال شدن ذهن

هنگامی‌که بتوانید در لحظه حال زندگی کنید و به گذشته فکر نکنید، ذهنتان قدرت می‌گیرید.
در حال زندگی کردن یعنی اینکه من دیگران را قضاوت نمی‌کنم. من به صدای درون سرم اهمیت نمی‌دهم. من نگران حرف‌های دیگران نیستم. من برای خودم و برای این لحظه زندگی می‌کنم.

هنگامی‌که بتوانید خود را در لحظه حال نگه‌دارید، به‌مرور ذهنتان فعال‌تر می‌شود.

• استرس و نگرانی‌تان کمتر می‌شود.

• ذهن خلاق‌تری خواهید داشت.

• بهتر یاد می‌گیرید.

• حافظه بهتری خواهید داشت.

• تمرکزتان افزایش می‌یابد.

• می‌توانید افکار ذهنتان را کنترل کنید.

• تصمیمات بهتری می‌گیرید.

• مسائل را بهتر حل می‌کنید.

• ذهن بازتری خواهید داشت و از زاویه بزرگ‌تری به اطراف نگاه می‌کنید.

• و …

تمرین‌های افزایش تمرکز تأثیر به سزایی در ذهن آگاهی دارند. شما می‌توانید با استفاده از تمرین تنفس در لحظه بودن را تجربه کنید. اگر روزانه این تمرین ها را انجام دهید با گذشت مدت زمان کوتاهی به‌راحتی افکارتان را کنترل خواهید کرد.

پاسخی بگذارید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید

شما می توانید از برچسب ها و ویژگی های <abbr title = "HyperText Markup Language "> HTML </ abbr> استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*